Jak usunąć silikon, który przestał już spełniać swoją funkcję?

Jak usunąć silikon

Łazienka jest pomieszczeniem o wysokiej wilgotności powietrza, co sprawia, że jest to miejsce szczególnie narażone na występowanie pleśni i grzybów. Może się zdarzyć, że na Twoim silikonie również pojawią się naloty z kurzu, rdzy, pleśni czy grzybów. Co wtedy zrobić? Czym usunąć silikon?

Silikon zwykły czy sanitarny?

Najbardziej podatny na rozwój pleśni jest zwykły silikon, który nie posiada specjalnego przeznaczenia do użytkowania w łazience. Silikon sanitarny jest dużo lepiej przystosowany do warunków panujących w przestrzeni łazienkowej, dlatego nie należy tych dwóch produktów stosować w sposób zamienny! Mimo lepszego przystosowania i posiadania w składzie związków przeciwgrzybiczych na silikonie sanitarnym wraz z upływem czasu można również zaobserwować brzydki nalot. Pojawia się wtedy pytanie – Czym zmyć stary silikon? jak usunąć silikon z wanny? jak usunąć silikon z brodzika?

Czym usunąć silikon sanitarny?

Najbardziej newralgicznymi punktami są powierzchnie o bardzo wysokiej wilgotności, miejsca mokre. Silikon w takich miejscach po jakimś czasie traci swoje właściwości, pęka, a z czasem pojawiają się na nim również czarne plamki, przebarwienia, a nawet pleśń. Jest to sytuacja, w której zazwyczaj popularne środki czystości sobie nie radzą. Konieczne może okazać się usunięcie starego silikonu i wymiana na nowy. 

Do usuwania silikonu szczególnie przydatne będzie ostre narzędzie, najlepiej specjalny nożyk. Jeśli takiego nie posiadasz, to możesz użyć nożyka do cięcia płyt gipsowych czy odpowiedniego typu noża kuchennego. Bardzo istotną kwestią przy usuwaniu silikonu przy użyciu ostrego narzędzia jest to, aby zachować szczególną ostrożność, precyzję i robić to w sposób wolny i solidny. Jest to związane z tym, że można łatwo nie tylko skaleczyć samego siebie, ale również porysować i/lub uszkodzić powierzchnię wanny, płytek czy innego miejsca, wokół którego czyścimy silikon. 

Zazwyczaj samo użycie ostrego narzędzia nie okazuje się w pełni wystarczającą metodą. Konieczne jest wtedy zdecydowanie się na użycie środków chemicznych, które wpływają na zmiękczenie starego silikonu, osłabiają jego przyczepność i pozwalają na łatwiejsze oderwanie go od podłoża. Można zdecydować się na preparat ze specjalnym przeznaczeniem do usuwania resztek silikonu. Jeśli nie mamy takiego preparatu to możemy również użyć rozpuszczalnika, np. acetonu. 

Specjalny środek do usuwania silikonu – czym usunąć stary silikon? na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni środek do usuwania silikonu w pierwszej kolejności powinno skupić się na tym, co zawiera opakowanie (czy posiada w zestawie pędzelek oraz szpachelkę), czy dołączona jest instrukcja i zalecenia producenta, co do stosowania danego preparatu. Ważnym kryterium dla wielu jest również cena i fakt posiadania lub nieposiadania drażniących substancji. 

Czym zmyć silikon? Produkty specjalnego przeznaczenia

Specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania silikonu są bardzo skuteczne, gdyż mają odpowiednio przystosowany skład. Są one mieszaniną terpenów i naturalnych rozpuszczalników. 

Produkty te nie są trudnodostępne, znajdziesz je w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Zwykle cechują się konsystencją żelu. Często zawierają w zestawie specjalne pędzelki oraz odpowiednie szpachelki. Należy jednak pamiętać, że powierzchnie, w pobliżu której planujemy użyć preparatu należy odpowiednio zabezpieczyć. Produkt ten może powodować matowienie powierzchni, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie powierzchni taśmą malarską. 

Czym usunąć resztki silikonu? 

Środek nakłada się przy użyciu pędzelka na pozostałości silikonu. Nie ma konieczności nakładania grubej warstwy produktu. Zazwyczaj wystarczy cienka warstwa, by po 10-15 minutach silikon uległ zmiękczeniu, dzięki czemu można w łatwy sposób usunąć go przy pomocy szpachelki.

W sytuacji kiedy po takiej próbie nadal nie udało nam się pozbyć resztek silikonu, to należy czynność powtórzyć.

Gdy usunęliśmy już resztki silikonu to następnym krokiem jest przemycie czyszczonej powierzchni ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Następnie należy osuszyć powierzchnię. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczeliny świeżą warstwą silikonu. 

Bez drażniącego zapachu

Istotną kwestią jest również zapach produktu. W przypadku np. acetonu zapach jest nieprzyjemny i drażniący. Środki specjalnie przystosowane do usuwania silikonu zazwyczaj posiadają całkiem przyjemny, delikatny zapach, który nie drażni naszego układu oddechowego.

Jak usunąć silikon, który przestał już spełniać swoją funkcję?